Z deníku zdejšího Sokola - 1. díl

27. 03. 2007
Vývoj mratínského Sokola by svými zápletkami vydal na knihu a svými postavami na zajímavý celovečerní film. Tímto textem vzpomeneme některé významnější okamžiky z jeho historie. Ale hezky od začátku. Nejprve si ujasněme oficiální název této organizace, která jinak slyší i na jméno SOKOL. Správný název je „Tělocvičná jednota Sokol Mratín“.
Vývoj zdejšího Sokola se začal psát 15. ledna 1911. Tehdy měl celkem 80 členů. Tedy 60 mužů a 20 žen. Drtivá většina členů byla zaměstnána ve zdejším cukrovaru.
Již od počátku své existence, tedy od roku 1911, hráli sokolové ochotnické divadlo. To mělo dva významy. Jednak význam společensko-kulturní, ale také obchodní, protože si tím sokolští ochotníci vydělávali peníze na nákup svého domu. V roce 1920 si tak mohli koupit zdejší hostinec (nyní rest. U Studny), ve kterém si vybudovali tělocvičnu a hostinec, jako takový, poté pronajímali za 8.000,- „předmnichovských korun“ ročně. To bylo po pravdě dost.
Psal se rok 1923, když zdejší Sokol dostal od Pozemkového fondu pozemek o výměře více než 5000 m2 za účelem sportoviště. Ano, dodnes je to hřiště, přestože některé předlistopadové temné síly měly trochu komerčnější představu o jeho využitelnosti.
Všestrannost a vyšší cíle zdejších sokolů, kteří dokázali vedle všeobecné tělovýchovy také hrát divadlo ovšem neznala mezí. V roce 1927 zřídili v Sokolovně biograf. První biograf v širokém okolí.
V roce 1930 byl zdejší cukrovar zavřen. Drtivý dopad to mělo nejen na život v obci, ale i na Sokol samotný. Ten ovšem přežil i tento chmurný okamžik svého života a ve své činnosti pokračoval směle dál. Ono těch ran přišlo v pozdějších letech ještě několik. Jednou z nejvýznamnějších byl jistě život v područí ČSTV, z jehož okovů se Sokol vymanil až po roce 1989.
Nyní má Sokol 168 členů (vč. žactva) a provozuje tyto sportovní aktivity: Stolní tenis, všeobecná tělovýchova, nohejbal, oddíl historického šermu a aerobic. (pokračování o historii a důležitých událostech mratínského Sokola příště. Informace byly získány laskavým vyprávěním p. Černého z Mratína)